Dzienne archiwum: 31 marca, 2021

ZABAWY ROZWIJAJĄCE ZMYSŁY i ELEMENTY INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Zmysł węchu jest niezwykle istotny w kształtowaniu obrazu rzeczywistości i kreowaniu wyobrażenia o otaczającym świecie wśród dzieci i młodzieży. Dzieci intensywnie łączą emocje i wspomnienia z określoną wonią z dzieciństwa. W związku z tym bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć kształtować ten ważny zmysł poznawczy.
Prawidłowo funkcjonujący zmysł równowagi jest konieczny do kontrolowania postawy ciała i efektywnego planowania motorycznego. Zmysł równowagi nazywany jest również układem przedsionkowym. Układ ten, współpracując na poziomie przetwarzania z pozostałymi układami sensorycznymi pozwala na prawidłowe reakcje posturalne naszego organizmu względem grawitacji. Pomaga budować prawidłowy schemat ciała.
Zmysł dotyku jest niezwykle istotny dla harmonijnego rozwoju psychoruchowego dziecka. Dotyk to jedno z pierwszych doznań doświadczanych przez człowieka po urodzeniu, we wczesnym okresie życia stanowi bardzo ważną formę kontaktu z otoczeniem, pomaga budować poczucie bezpieczeństwa, odgrywa dużą rolę w poznawaniu własnego ciała i świata zewnętrznego.

marzec 2021